مراسم افتتاح ساختمان مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات (data center) دانشگاه

  • ش, ۱۳۹۸/۰۶/۱۶ - ۱۱:۱۱

مراسم افتتاحیه ساختمان مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات (data center) دانشگاه روز دوشنبه ۲۸ مردادماه ۹۸، مقارن با عید سعید غدیر خم، با حضور رئیس دانشگاه، جمعی از مدیران ستادی و کارکنان فناوری اطلاعات دانشگاه برگزار شد.

در ابتدای این مراسم خانم دکتر چنگیز رئیس دانشگاه، ضمن تبریک عید سعید غدیر، افتتاح ساختمان مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات دانشگاه را با تلاش و پیگیری های مستمر معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه، مدیریت فنی و کلیه واحدهای درگیر بعنوان پروژه‌ای مهم مطرح نمودند که در جهت فراهم کردن این زیرساخت برای دانشگاه و ارائه خدمات ارزشمند و نهایتا ارتقای سطح سلامت مردم و سطح علمی دانشگاه قدم های ارزشمندی برداشتند.
دکتر چنگیز در خصوص سیاستهای دانشگاه در حوزه فناوری اطلاعات تاکید کردند که روز به روز نقش فاوا به عنوان شاهراه اصلی برای تبادل اطلاعات و همه امور در دانشگاه و همچنین در کل کشور بارزتر می شود و اگر مخاطبین و طراحان این شاه‌راه به عملکرد خود مومن و بصیر نباشند، کل فرآیند دچار مشکل و اختلال می شود.
رییس دانشگاه این مرکز را مرکز تسهیل ارتباطات در همه عرصه ها بیان کرد و گفت: امیدوارم با راه اندازی بخش نوآوری که در حقیقت همان بکارگیری نیروهای پژوهشگر و نیروهای توسعه دهنده ایده‌های جدید است، بتوانیم از نیروهای کل استان و پتانسیل آنها، بهره مند شویم.
وی افزود: ما از نظر تعداد نیروی انسانی متخصص و مجموع اعتبارات برای فاوا، تا حد مطلوب، فاصله داریم ولی امیدوارم جهت درستی را انتخاب و گام های صحیح برداریم که در یک فاصله زمانی معقول به هدف نهایی خود برسیم.
در ادامه دکتر قدیری مشاور رئیس دانشگاه در امور فناوری اطلاعات وسرپرست مدیریت آمار و فناوری اطلاعات، از زحمات دکتر چنگیز رئیس دانشگاه و دکتر یوسفی معاون توسعه دانشگاه، برای اجرای این پروژه در مدت دوسال و احداث این بنا تشکر و قدردانی نمودند.
سپس به اهمیت نقش حمایت از نیروهای جوان و زبده در راستای رفع نیاز های ای تی سازمان اشاره نمودند.ضمنا از دستیابی به یکی از اهداف بزرگ فاوا که تخصیص بودجه اختصاصی برای ای تی، واحد های مختلف دانشگاه است ابراز خرسندی نمودند.و از همت وزحمات بی دریغ دکتر رضایتمند،مدیر برنامه ریزی و بودجه دانشگاه و دیگر مسئولین در این راستا تشکرنمودند.
در ادامه دکتر قدیری به بحث جایگاهی این ساختمان و نقش کلیدی تصمیم‌گیری مبتنی بر فاوا در سازمان‌های امروزی پرداخته و بینش دقیق و حمایت همه جانبه ریاست محترم دانشگاه را بسیار چشمگیر و قابل تحسین دانست. وی در ادامه به اهمیت نقش نیروی انسانی متخصص پرداخته و نسبت تعداد نیروهای متخصص فاوا را به نسبت کل نیروهای دانشگاه در مقایسه با جهان و سازمان های دیگر که بعضاً تا ۲۰ درصد نیروهای یک دانشگاه متخصص فاوا هستند را قابل بررسی بیان کردند و در راستای رفع این اختلاف و همچنین لزوم حفظ انگیزه، نیروهای موجود راه کارهایی مناسب ارائه کردند. در آخر دکتر قدیری به بکارگیری فناوری و نوآوری و رعایت تمامی استانداردها در این مرکز اشاره نمود و افزود: امسال برای اولین بار ردیف‌های مستقل فاوا برای دانشکده‌ها و مراکز بهداشتی و درمانی و سایر واحدها تعریف و تصویب گردید. همچنین بحث ساماندهی ساختارهای وب سایت دانشگاه نیز با همکاری روابط عمومی دانشگاه و نیروهای فاوا در حال پیگیری و اجرا بصورت اصولی است. دکتر قدیری در جمع‌بندی به محورهای اصلی زیر اشاره نمود:

- ادامه ارتقای جایگاه سازمانی فاوا و این که منحصر به یک تیم در یک ساختمان نیست و بخشی مهم از کار همه مدیران در هدایت امور خودشان و در تصمیم‌گیری‌ها و بهبود فرآیندهاست.

- محدودیت جدی در نیروی انسانی فاوا و منع استخدام ما را ملزم می‌دارد که اولا نیروهای متخصص را که کارهای دیگری در واحدها به آنها واگذار شده، آزاد و در پروژه‌های کلیدی فاوا بکار بگیریم. ثانیاً مسیر ورود تیم‌های قوی و سالم از بخش خصوصی را بازهم ساده‌تر کنیم.

- کارهای نوآورانه ماه‌های اخیر به کمک نیروهای جوان و ماهر از جمله دانشجویان پیش رفته که فضای این نوآوری نیز در حال تقویت و گسترش است.

این مرکز در سه طبقه با ۱۷۲۸ متر زیربنا احداث شده و مجهز به تجهیزات الکترونیک برای نگهداری داده‌های سلامت از جمله صدها سامانه داخل دانشگاه،واحدهای تابعه و شبکه‌های بهداشت و درمان استان می‌باشد، که با اعتباری بالغ بر ۳۰ میلیارد ریال احداث، تجهیز و نیز در اسفند ماه سال ۹۷ به اتمام رسیده است.