کارت‌های گرافیک‌ سری Radeon RX 5700 شرکت AMD معرفی شدند

  • س, ۱۳۹۸/۰۳/۲۸ - ۲۱:۵۸

شرکت AMD رسما از سه کارت گرافیک دسکتاپی سری Radeon RX 5700 که مبتنی بر معماری ۷ ناومتری NAVI طراحی شده‌اند رونمایی کرد.

این سه محصول مبتنی بر معماری ۷ ناومتری NAVI طراحی شده‌اند که گیمرها سال‌ها منتظر ورود آن به بازار بودند.دو مدل از این سه کارت گرافیک، به نام‌های Radeon RX 700 و Radeon RX 5700 XT عرضه خواهند شد.

مدل RX 5700 XT از ۴۰ واحد پردازشی و ۲۵۶۰ پردازنده استریم برخوردار است که قادر است تا حداکثر عملکرد ۹.۷۵ ترافلاپسی را ارائه دهد. سرعت کلاک پایه این کارت گرافیک برابر با ۱۶۰۵ مگاهرتز عنوان شده و تا ۱۹۰۵ مگاهرتز نیز در حالت تقویت‌شده خواهد رسید. اما سرعت کلاک این محصول در واقعیت به ۱۷۵۵ مگاهرتز خواهد رسید.

این پردازنده گرافیکی از مموری ۸ گیگابایتی GDDR6 بهره می‌برد و با قیمت پایه ۴۴۹ دلار به دست خریداران خواهد رسید. این محصول رقیب کارت گرافیک RTX 2070 شرکت انویدیاست که با قیمت ۴۹۹ دلار در بازار به فروش می‌رسد.

و اما در خصوص مدل دوم یعنی RX 5700 باید گفت که در دل این تراشه، ۳۶ واحد پردازشی و ۲۳۰۴ پردازنده استریم به کار رفته و تا حداکثر سرعت ۷.۹۵ ترافلاپسی را پشتیبانی خواهد کرد.

سرعت کلاک پایه RX 5700 برابر با ۱۴۶۵ مگاهرتز عنوان شده که در حالت تقویت‌شده به ۱۷۲۵ مگاهرتز و در حالت بازی به ۱۶۲۵ مگاهرتز خواهد رسید.

مموری ۸ گیگابایتی GDDR6 در این محصول استفاده و قیمت ان نیز ۳۷۹ دلار تعیین شده است. این کارت گرافیک برای رقابت با مدل RTX 2060 با بهای ۳۴۹ دلار روانه بازار خواهد شد.
مدل سومی‌نیز از این خانواده تحت عنوان RX 5700 XT 50th Anniversary Edition معرفی شده که از واحدهای پردازشی، پردازنده‌های استریم و مموری یکسانی با مدل RX 5700 XT بهره می‌برد. اما سرعت کلاک پایه (۱۶۸۰ مگاهرتز)، سرعت کلاک تقویت‎‌شده (۱۹۸۰) و سرعت کلاک بازی (۱۸۳۰) آن بیشتر است.

هر سه کارت گرافیک جدید AMD از ویژگی‌هایی همچون PCIe 4.0، دیسپلی پورت ۱.۴ به همراه دیسپلی استریم کامپرشن، ۴K HDR 144Hz و ۸K HDR با نرخ ۶۰ هرتز، FreeSync 2 HDR و غیره بهره می‌برد.