در صورت عدم ارتباط نرم افزار با پایگاه داده چه باید کرد؟

  • د, ۱۳۹۵/۱۱/۱۱ - ۰۹:۴۹

در صورتیکه پس از نصب نرم افزار بر روی سیستم، ارتباط نرم افزار با پایگاه داده برقرار نشد، ابتدا از فعال بودن پایگاه داده و engine آن مطمئن باشید. در صورت فعال بودن، یکبار پایگاه داده خام که بر روی سی دی نرم افزار در پوشه database قرار دارد را ، یکبار بر روی پایگاه داده restore  نمایید.در ویندوز هفت مشکل دیگری در ارتباط با دیتابیس وجود دارد و آن تعریف دسترسی می باشد. برای این کار نام کامپیوتر را با کلیک راست بر روی my computer و نام کاربر ویندوزی که با نرم افزار پاراکیلینیکی کار میکند، از قسمت در control panel یادداشت نمایید.سپس وارد sql server enterprise manager شده و قسمت sequrity را باز نمایید.

بر روی logins کلیک راست نموده و گزینه new login را انتخاب نمایید. در قسمت name ترکیب نام کامپیوتر و نام کاربر ویندوزی را که قبلا یادداشت نموده اید به صورت  computername\username وارد نمایید.

سپس در همان صفحه به قسمت database access  رفته و دیتابیس نرم افزار را انتخاب نمایید. پس از انتخاب دیتابیس نرم افزار در جدول پایین صفحه در قسمت permit in database role گزینه های db_owner و public را فعال نمایید. به عنوان مثال در شکل زیر، این گزینه های برای دیتابیس hos فعال شده است. در نهایت دکمه ok را کلیک نمایید.

لازم به ذکر است پس از هر بار بارگذاری مجدد فایل دیتابیس (Restore) بایستی db_owner را برای کاربر تعریف شده فعال نمایید.