معیارهای انتخاب یک آنتی ویروس خوب و معتبر

رشد روز افزون تهدیدات سایبری باعث شده نصب و استفاده از یک نرم افزار آنتی ویروس معتبر بر روی کامپیوتر ، گوشی موبایل و تبلت جزء ضروریات باشد . از طرفی انتخاب و خرید یک آنتی ویروس معتبر و خوب که نیازهای ما را به خوبی پاسخ دهد از مهمترین مسائلی است که بسیاری از کاربران با آن روبرو هستند .

رشد روز افزون تهدیدات سایبری باعث شده نصب و استفاده از یک نرم افزار آنتی ویروس معتبر بر روی کامپیوتر ، گوشی موبایل و تبلت جزء ضروریات باشد .

از طرفی انتخاب و خرید یک آنتی ویروس معتبر و خوب که نیازهای ما را به خوبی پاسخ دهد از مهمترین مسائلی است که بسیاری از کاربران با آن روبرو هستند .

ولی ما کاربران ایرانی چه مواردی را باید هنگام انتخاب و خرید یک آنتی ویروس معتبر در نظر بگیریم ؟

۱- قابل ثبت و آپدیت مستقیم در ایران باشد .

به طور کلی محصولات ضد ویروس برای ما ایرانی ها جدا از خوب یا بد بودنشان به ۲ دسته تقسیم میشوند .

آنتی ویروسهای شرکتهایی که ما در ایران می توانیم آنها را به طور مستقیم رجیستر ( ثبت ) و آپدیت ( بروزرسانی ) کنیم و محصولاتی که نمی توانیم .

باید توجه داشته باشید باید محصول آنتی ویروس شرکتی را انتخاب کنید که قابلیت ثبت ( رجیستر ) و آپدیت ( بروزرسانی ) مستقیم داشته باشد و کاربر هیچگونه دخالتی در این مراحل نداشته باشد .

از معروفترین ضد ویروسها در حال حاضر آنتی ویروسهای شرکتهای Avast , PC-Tools , AVG و McAfee قابلیت ثبت و آپدیت در ایران ندارند و به قول معروف قابل استفاده در ایران نیستند .

توجه داشته باشید امروزه آپدیت آفلاین معتبر نبوده و توسط شرکتهای تولیدکننده آنتی ویروس توصیه نمی شود .

آپدیت و بروزرسانی آنتی ویروس باید بدون دخالت هرگونه عامل انسانی و به صورت کاملا خودکار صورت بگیرد .

بسیاری از صاحبان وب سایتها و وبلاگها از علاقه کاربران به آپدیت آفلاین سوء استفاده کرده و آنها را به انواع مختلفی از ویروسها و تهدیدات آلوده می کنند .

از طرفی برخی شرکتهای آنتی ویروس به دلایل نامعلومی ، آنتی ویروسهایی را تبلیغ می کنند که قابل ثبت و آپدیت در ایران نیست .

از جمله این شرکتها میتوان به نمایندگان شرکت روسی کسپرسکی اشاره نمود .


۲- اعتبار برند ( شرکت تولیدکننده ) :

در مرحله دوم باید انتخاب ما از بین محصولات آنتی ویروس شرکتهایی باشند که معتبر تر بوده و شناخته شده ترند و ترجیحآ توسط بیشتر شرکتهای معتبر فناوری اطلاعات توصیه شده اند .

از بین شرکتهای معتبر فناوری اطلاعات میتوان به Cisco System , IBM , F5 Network , Juniper و تولیدکنندگان نوت بوک و تجهیزات شبکه میتوان اشاره نمود .

توجه داشته باشید متاسفانه در ایران بسیاری از کارشناسان فناوری اطلاعات و کامپیوتر شناخت و اطلاعات درست و صحیحی نسبت به شرکتهای امنیتی تولیدکننده آنتی ویروس ندارند .

به همین دلیل پرسش از کارشناسی که شاید آشنا و یا فامیل باشد ، لزومآ به معنای دریافت پاسخ و راهنمایی درست و صحیح نیست .


۳- انتخاب براساس نیاز :

حال ما میدانیم باید محصول کدام شرکت یا شرکتها را خریداری کنیم .

هر شرکت تولیدکننده آنتی ویروسی دارای چند کلاس محصول می باشد .
محصولات آنتی ویروسی که فقط ضد ویروس هستند و دارای فایروال نیستند .
تا محصولات آنتی ویروسی که دارای ویژگی های بسیار بیشتری هستند .
از ویژگی های امنیتی بیشتر میتوان به قابلیت بهینه سازی ویندوز ، کنترل والدین بر فرزندان ، مدیریت پسوردها ، قابلیت نصب بر روی کامپیوترهای ویندوزی ، مکینتاش و تبلت و گوشی های هوشمند ، حفاظت در برابر ایمیلهای آلوده ، حفاظت در برابر صفحات وب آلوده ، فضای پشتیبان گیری کلود و آنلاین و چندین ویژگی دیگر .

آنتی ویروس – اینترنت سکیوریتی – ماگزیمم سکیوریتی – توتال سکیوریتی – گلوبال پروتکشن – ۳۶۰ و … از محصولاتی هستند که عمومآ دارای ویژگی های امنیتی کاملی می باشند .
طبیعیست هرچه محصول دارای ویژگی های امنیتی بیشتری باشد ، برای خریداری آن باید مبلغ بیشتری را پرداخت نمائید .


۴- اعتبار گارانتی و شرکت پشتیبانی کننده در ایران :

جدا از بحث اعتبار برند و شرکت تولیدکننده محصول ، اعتبار واردکننده و پشتیبانی کننده آن محصول در ایران نیز دارای اهمیت بسیاری است .

ممکن است شما محصول آنتی ویروس یک شرکت معتبر و بین المللی را انتخاب نمائید و یا آن محصول با بسته بندی شکیل و به به ظاهر موجه در بازار عرضه شود .

ولی توجه داشته باشید خرید محصول از مراکز غیر معتبر و یا گارانتی های غیر معتبر باعث می شود یا محصول جعلی و تقلبی به دست شما برسد و یا شرکت گارانتی کننده قادر به پاسخگویی و ارائه پشتیبانی به شما نباشد و یا لایسنس آنتی ویروس پس از مدتی بلاک شود .

 


در طول این سالها در بازار ( فیزیکی و مجازی ) آنتی ویروس ایران بارها شاهد عرضه محصولات آنتی ویروس جعلی و تقلبی ( FAKE AV ) و یا عرضه محصولات به ظاهر معتبر ولی با گارانتی های غیر معتبر و یا حتی کلاهبرداری توسط شرکتهای به ظاهر معتبر و بین المللی بودیم و همین موضوع میتواند باعث شده تا با اطلاعات و دانش بیشتری نسبت به انتخاب و خرید آنتی ویروس اقدام کنیم .

- از آنتی ویروسهای جعلی و تقلبی که در ظاهر به طور رسمی و با مجوز در بازار توزیع شده میتوان به شید و نود۳۲ .

درباره شید : هر ۲ کمپانی آویرا و نود۳۲ ارائه مجوز و موتور به این ضد ویروس را تکذیب کرده اند .

درباره نود۳۲ : بسیاری از محصولات توزیع شده با این نام دارای لایسنس معتبر شرکت نود۳۲ ( ESET ) نبوده اند و نسخه تقلبی و جعلی بوده اند .

- از آنتی ویروسهایی که به ظاهر معتبر ولی با گارانتی های غیر معتبر عرضه شده اند به نود۳۲ ( ESET ) و کسپرسکی میتوان اشاره نمود .

بسیاری از آنتی ویروسهایی که با نام نود۳۲ و کسپرسکی در بازار توزیع شده یا حاوی لایسنس معتبر نبوده است و یا بعد از مدتی برای مشتریان آنها مشکلات زیادی ایجاد شده است .

- و از شرکتهایی که بارها از مشتریان خود در ایران کلاهبرداری کرده اند میتوان به کسپراسکی ( Kaspersky ) اشاره نمود .

درباره این مورد باید گفت بارها مشخص شده شرکت روسی کسپرسکی ( مدیران سطح بالا و مدیران منطقه خاورمیانه ) در کلاهبرداری مستقیم از کاربران ( مخصوصآ مشتریان ایرانی ) دست داشته اند .

سرقت از زمان لایسنسها  ، مسدود کردن اشتباهی لایسنسها ، توزیع عمدی لایسنس جعلی به فروشندگان و توزیع کنندگان ، عدم ارائه پشتیبانی وقتی نرم افزار با مشکلی مواجه می شود از جمله مواردی است که نشان دهنده نامعتبر بودن شرکت تولیدکننده محصول می باشد .

 

تماس با ما

آدرس : اصفهان - دروازه شیراز - خیابان هزار جریب - دانشگاه علوم پزشکی اصفهان - ساختمان گسترش - ساختمان شماره ۳ - اداره فناوری اطلاعات  - شماره تماس : ۳۷۹۲۳۹۳۹ شماره فاکس :۳۶۶۸۴۶۰۱

انتقادات و پیشنهادات